Zpětný leasing nemovitostí – co byste měli vědět

O_leasingu_LogoZpětný leasing nemovitostí – co byste měli vědět

Co je zpětný leasing nemovitostí?

Zpětný leasing nemovitostí je zažitý, ale nesprávný termín pro zpětný pronájem. Termín zpětný leasing by se měl používat pouze pro tzv. finanční leasing, kdy se se splácí movitá věc. U nemovitostí se z legislativních a daňových důvodů (daně z nemovitostí, dlouhá doba odepisování, která nekoresponduje s délkou trvání leasingu) finanční leasing používá jen velmi zřídka. Na těchto stránkách se z důvodu lepší srozumitelnosti většinou držíme termínu „zpětný leasing“, pod kterým si většina lidí dokáže představit, o co se jedná. Termín zpětný pronájem označuje ale to samé.

Pokud najdete na internetu termín zpětný leasing, ve většině případů jde o konstrukci, kdy financující subjekt odkoupí nemovitost a s původním vlastníkem uzavře nájemní smlouvu. Původní vlastník získá finanční prostředky, nemovitost nadále užívá a prostředky „splácí“ formou nájmu. Po skončení leasingu může nemovitost odkoupit zpět, ale také nemusí. Na rozdíl od klasického leasingu se nesplácí jistina a úroky, ale platí se konstantní nájemné. Proto také na konci se neodkupuje nemovitost za zůstatkovou cenu, ale za cenu původní a teprve tehdy se poskytovateli peněz vrací vložené finanční prostředky. Případně nemovitost prodává přímo poskytovatel finančních prostředků, pokud původní majitel nemá zájem nebo možnosti koupit nemovitost zpět.

Kdy je zpětný pronájem vhodný?

Zpětný leasing nemovitostí je vhodný když

 • potřebuje získat větší finanční prostředky pro své podnikání nebo potřebujete refinancovat své závazky
 • chcete splácet co nejnižší měsíční splátky – splácíte pouze nájem, neplatí se úmor jistiny jako u úvěru
 • hrozí vám, že přijdete o svou nemovitost v dražbě nebo v insolvenci, ale chtěli byste svou nemovitost přesto i nadále užívat.

 Na co si dát pozor

 • Většina společností nabízejících zpětný leasing nemovitostí jsou jen zprostředkovatelé, kteří nemají vlastní prostředky, zpětný leasing vám pouze zprostředkují a sami pro sebe zinkasují provizi (většinou tito zprostředkovatelé chtějí 50 i více tisíc jako svou provizi) pouze za to, že předají váš kontakt společnosti, která zpětný leasing nabízí. Typickým znakem zprostředkovatelů jsou až podezřele výhodné nabídky, naslibovat nemožné nic nestojí.
 • Spousta zprostředkovatelů ve skutečnosti zpětný leasing vůbec nenabízí. Snaží se pouze upoutat vaši pozornost, aby vám mohli nabídnout jinou, obvykle velmi nevýhodnou nebankovní půjčku. Dozvíte se, „že zpětný leasing nabízíme, ale jen výjimečně u kvalitních nemovitostí, ale můžeme vám nabídnout výhodnou půjčku s úrokem 16% p.a.“. Pak se dozvíte, že vaše nemovitost má nízkou hodnotu, takže vám půjčí o mnoho méně, než slibovali a z toho co půjčí musíte zaplatit poplatky…..
 • Zpětný leasing se často nabízí prostřednictvím „investora“, fyzické osoby, která si vezme na sebe hypotéku. Takový postup s sebou nese značné riziko, protože nevíte, komu svou nemovitost prodáte. Je zapotřebí si uvědomit, že zpětný leasing se uzavírá na dlouhou dobu, obvykle na 3-5 let a během této doby se může stát spousta věcí, které se na začátku nedaly předvídat. Pokud investor zemře (např. při automobilové nehodě), můžete mít obrovský problém získat nemovitost zpět, protože nemovitost připadne dědicům, kteří vůbec nemusí vědět, že nemovitost byla ve zpětném leasingu. Obdobně, pokud bude na investora uvalena exekuce, exekutor postihne všechny nemovitosti v majetku investora – fyzické osoby, a tedy postihne i vaši nemovitost.
 • Při zpětném leasingu si dejte pozor na to, za kolik budete mít možnost odkoupit vaši nemovitost zpět. Některé společnosti při zpětném prodeji nemovitosti zpět klientovi účtují nemalou přirážku.
 • Hledejte na internetu zkušenosti ostatních. Lidé si půjčují od nesolidních společností, o kterých se už roky ví.
 •  Chci zažádat o zpětný leasing:

  [contact-form to=’informace@nalia.cz‘ subject=’www.leasinginvest.cz – Požadavek na zpětný leasing‘][contact-field label=’Jméno‘ type=’name‘ required=’1’/][contact-field label=’Email‘ type=’email‘ required=’1’/][contact-field label=’Telefon‘ type=’text’/][contact-field label=’Hodnota nemovitosti‘ type=’text‘ required=’1’/][contact-field label=’Komentář‘ type=’textarea‘ required=’1’/][/contact-form]